Václav Prokůpek: Není nutné rušit ani jednu nemocnici!

21.12.2012 15:28

Vláda ČR se opět postarala o další skandál svým naprosto netransparentním postupem, kterým dochází k omezení a rušení nemocnic. „Je třeba zveřejnit smlouvy mezi nemocnicemi a pojišťovnami,“ vyzývají nejen opoziční poslanci, ale především občané tohoto státu podporované různými občanskými iniciativami. „Teprve poté je možné koncepčně a veřejně rozhodnout o tom, kde a co se má případně rušit,“ míní mnozí nestraničtí politici, ale i odborná veřejnost. Občané ČR jsou vystaveni bezprecedentnímu nebezpečí, protože ani necelý měsíc před koncem roku není zajištěno poskytování zdravotní péče v nemocnicích od ledna 2013. Tato slova zazněla z úst krizového štábu tvořeného zástupci asociací nemocnic, pacientů a odborů.

Od ledna 2013 je odsouzeno v České republice celkem 8 nemocnic k zániku bez náhrady a dvanácti dalším  bude smlouva prodloužena pouze na překlenovací období, ve 108 nemocnicích bude dále zrušeno jedno a více oddělení. Například v Libereckém kraji se jedná o nemocnici v Tanvaldě. Dále o Paďochovu nemocnici v Turnově a dalších 17 nemocnic v ČR má dostat pouze omezené smlouvy na dva až tři roky pro některá klíčová oddělení, což je pro další rozvoj naprosto kritické. Oproti tomu ale nemocnice v Semilech má uzavřít dlouhodobou smlouvu, přičemž nejen odborníci ví, že tato nemocnice má mnohem horší jak personální, tak přístrojové vybavení a menší spádovou oblast. Okamžitě se zde vyrojily spekulace o Janu Farském, který je jednak ve správní radě VZP a zároveň starostou Semil a poslancem klubu TOP 09, kterým je zároveň i ministr Heger (TOP 09 a starostové).

V Mariánských Lázních nemocnice zkrachovala, jelikož zcela zkrachoval projekt nemocnice nikoliv pro lidi, ale pro elitářské pacienty. Vláda a VZP se pokoušeli zrušit gynekologické oddělení nemocnice v Rokycanech s odůvodněním, že se zde rodí málo dětí. Myslím si, že i člověk nevzdělaný ve zdravotnictví si dobře uvědomí, že gynekologie není jen o porodech a že i při tak významné události, jako je příchod nových občánků na svět musí fungovat dostupnost zdravotní péče, ostatně zaručená ústavou. A mimochodem, to ještě naši vlivní pomýšlej na zrušení nemocnice ve Stodě, jakoby nestačilo, že už dokonale nechali zničit miliónové hodnoty v nemocnici v Plané na Tachovsku.

 Netransparentní postup, s jakým dochází k omezení a rušení nemocnic nejen v Karlovarském, Libereckém a možná i Plzeňském kraji je pro občany tohoto státu zcela likvidační. Je třeba Proč se nezveřejní zcela transparentně smlouvy mezi nemocnicemi a pojišťovnami, a politici se tak vyhnou možnému podezření z politických tlaků a také zapojit zástupce odborného personálu, pacientů a místní samosprávy, kteří by se na rozhodování o zachování, nebo naopak rušení některých nemocnic měly také podílet. Teprve poté je možné koncepčně, transparentně a veřejně rozhodnout o tom, kde a co se má případně zrušit. Podle mého názoru se totiž nemusí rušit ani jedna nemocnice.

Na jednu stranu zde máme naprosto nezodpovědný výběr vedení pojišťovny a kauzy typu IZIP, na druhou stranu se dozvídáme, že kvůli nedostatku finančních prostředků se musí od příštího ledna rušit některé nemocnice. Pojišťovny se neobtěžovaly s nemocnicemi vyjednávat, jen direktivně oznamují. Vzhledem k tomu, že do konce roku zbývá méně než měsíc, nezbývá nemocnicím už velký prostor k vyjednávání. Pojišťovny postavily nemocnice bez jakékoliv diskuze před, pro některé z nich, likvidační řešení.