US Today: Američanům se regulace síťové neutrality nelíbí
Americká Federální komise pro komunikace, mající pod dohledem například rádio a televizi, schválila před několika dny základní pravidla pro regulaci internetu. Líbí se tato pravidla místním občanům? Je podle nich taková regulace pro výsledek příznivější, než volný trh? A je v jejich názorech odlišnost dle politického přesvědčení?
Co je to síťová neutralita a proč je důležitá, jak na ní reagují v Evropě a jak se ji rozhodl regulovat příslušný úřad v USA, to všechno jsou otázky, které se již na TěchInternetech probíraly. Krátká rekapitulace pro ty, kdo zmíněnou problematiku nesledovali - velmi zjednodušeně řečeno se jedná o debatu kolem možnosti poskytovatelů připojení k internetu zvýhodňovat či znevýhodňovat různá data. Důležitá je ze strany poskytovatelů připojení pro rozvoj další datové infrastruktury a ze strany spotřebitelů a firem pro průtok dat a rovnost odlišných poskytovatelů obsahu. Evropská Unie síťovou neutralitu hájit vlastními prostředky nehodlá a místní operátoři proti možnosti inkasovat úplatu od poskytovatelů obsahu rozhodně nejsou. Federální komise pro komunikace Spojených států (FCC, Federal Communications Commission) přišla se šesti pravidly, která mají síťovou neutralitu zároveň zajistit i omezit. Více v odkazovaných článcích.
Ačkoliv názor řadových Američanů možná není rozhodující, hlavně vzhledem k tomu, že příslušná legislativní opatření již byla přijata, rozhodně není nezajímavé se s ním seznámit. Co si o regulaci myslí americký lid? Schvaluje, že se Federální komise pro komunikace do celé záležitosti vložila? Liší se názory na situaci mezi demokraty a republikány, tedy potažmo mezi příznivci pravice a levice? Regulaci schvalují prakticky výhradně demokraté!
Na zásadní otázku, zda by FCC mělo síť a připojení k ní regulovat, odpovědělo kladně pouze 21 procent z tisícovky lidí dotázaných agenturou Rasmussen Reports. Naopak 54 procent je pevně přesvědčeno že ne, zbylá čtvrtina dotázaných neměla jednoznačný názor. Naprostá většina kladných hlasů přitom připadala na voliče demokratů, tedy lidi programově zaměřené spíše doleva, celkově byli demokraté rozděleni na dva zhruba stejně velké tábory pro a proti. Politicky neprofilovaní občané a republikáni „drtivě regulaci internetu odsoudili,“ píše se ve zprávě.
Podobně dopadla i odpověď na otázku, zda je lepší síťovou neutralitu regulovat přes vládní úřady, nebo raději nechat na starosti volnému trhu. Pro vládní regulaci tentokrát bylo 27 procent odpovídajících, 52 procent bylo proti, zbytek byl nerozhodnutý. Opět byli pro regulaci častěji demokratičtí voliči, když se jich kladně vyslovilo 46 procent. Kromě toho se Američané v 56 procentech případů bojí, že FCC bude nově nabyté pravomoci zneužívat pro politické záležitosti, pouze 28 procent dotázaných věří, že jejich výkon bude nezávislý a nestranný.
Zůstane FCC pravomoc internet regulovat?
Vývoj kolem regulace síťové neutrality byl přitom ve Spojených státech velmi zajímavý. FCC si nejprve přisvojilo pravomoc v této oblasti rozhodovat, tu následně popřelo soudní rozhodnutí. FCC se nevzdalo a podřídilo internetové kabely stejnému režimu jako telefonní vedení, aby po deklaraci neutrality od Googlu a Verizonu tuto dohodu nejdříve odsoudilo a pak jí podstatnou část přejalo do vlastních pravidel. Momentálně to vypadá, že současná úprava opět skončí u soudu a skutečně není lehké říci, jaké bude jeho rozhodnutí.
Dalším zajímavým momentem je to, že v USA nejsou kabelová vedení volně ze zákona přístupná každému s příslušným povolením (jak jsme zvyklí u nás a jak tomu je i v dalších zemích Evropy), ale pouze společnosti, která je vlastní. To výrazně snižuje konkurenci a možnost přejít v případě nespokojenosti s podmínkami poskytovaných služeb k jinému poskytovateli.
Ať tak nebo tak, diskuze na téma síťové neutrality rozhodně není u konce.