Uherské Hradiště

07.11.2009 18:27

Středem Slovácka, regionu dobrého vína, cimbálové hudby a národních tradic, je královské město Uherské Hradiště. Jeho dějiny sahají hluboko do minulosti. Kdysi na křižovatce obchodních cest stála slovanská ves. Později, na přelomu 8. a 9. století zde byla vybudována velkomoravská ostrovní pevnost. Jejím centrem se stal Svatojiřský ostrov s kaplí svatého Jiří.

Vpády stepních Asiatů ve 13. století donutily olomouckého biskupa Bruna, aby zajistil ochranu území velehradského kláštera, který byl postaven na počátku 13. století. Na místě opevněné svatojiřské kaple bylo 15. října roku 1257 založeno Přemyslem Otakarem II. bezejmenné město, sloužící jako ochrana východních hranic a Velehradu. Později bylo nazváno Nový Velehrad a jméno Uherské Hradiště se ustálilo až na přelomu 17. a 18. století.

Z doby středověku a novověku pochází množství historických památek. Kromě zmíněného církevního komplexu staveb na Velehradě patří k nejznámějším hrad Buchlov a blízký zámek v Buchlovicích. Z národopisného hlediska jsou velice zajímavé sbírky Slováckého muzea v Uherském hradišti a Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. (Janu Komenskému tehdy patřily vinné sklepy v nedaleké Blatnici pod Svatým Antonínkem.) Národní tradice v uherskohradišťském regionu jsou zachyceny při slováckých slavnostech jako je např. Fašank ve Strání, Jízda králů ve Vlčnově nebo Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově.

Nejvýznamnějším průmyslovým odvětvím Uherskohradišťska je strojírenství a to především výroba součástí letadel, jejich montáž, výroba zdrojů a mikroelektronika.

Uherskohradišťsko je proslaveno po celém světě vinařskou tradicí. Potravinářské podniky okresu se orientují na živočišnou i rostlinnou výrobu a významnou tradici má také zpracovatelství ovoce a zeleniny.

Dopravní obslužnost Uherskohradišťska řeší nový obchvat na komunikaci I/50 mezi Starým městem a Kunovicemi. Obnovený Baťův plavební kanál je nyní využíván pro vodní turistiku. V Kunovicích můžeme obdivovat Slovácké letecké muzeum a kromě toho přináší zajímavou možnost vzdušného spojení kunovické letiště. Cyklisté uvítají precizně vybudovanou síť cyklostezek, která protkává celý region a opisuje zejména vinařské oblasti.

Hřebeny a podhůří Bílých Karpat umožňují zimní i letní rekreaci. Vrchol Velké Javořiny (970 m. n. m.) na hranicích se Slovenskem a Holubyho chata těsně pod jejím vrcholem ze slovenské strany bývají častými turistickými cíli.