Dopingové aféry
Když začátkem minulého roku napsal jeden americký časopis zabývající se tenisem, že právě oblíbený bílý sport má obrovské štěstí. „V tenise nikdy nebylo prokázáno tolik úplatkářských případů jako v kopané, ba ani tolik dopingových skandálů jako v dostihovém sportu, atletice, gymnastice, cyklistice či vzpírání,“ napsal již zmíněný magazín. A jakoby přivolal tenisovému sportu jeden dopingový skandál za druhým. Profesionální tenis totiž právě loni vynesl historicky nejtvrdší verdikt za doping! „Postiženým“ je sedmadvacetiletý Argentinec Mariano Puerta, jenž za opakované používání nedovolených substancí dostal od organizací ITF a ATP osmiletý nepodmíněný trest! Poprvé byl Puerta pozitivně testován v roce 2003, kdy kontrola v jeho těle objevila zakázanou látku clenbuterol. Výsledkem byl devítiměsíční distanc. Podruhé jej dopingoví komisaři odhalili po finále letošního French Open, v němž rodák z Córdoby podlehl Španělu Rafaelu Nadalovi. Tentokrát mu objevili stimulant etilefrin. O odhalení kauzy se na počátku října postaral vlivný francouzský sportovní deník L´Équipe, který zároveň upozornil i na problémy s používáním podpůrných prostředků u talentované Bulharky Karatančevové.
Puerta, jemuž jako vůbec prvnímu tenistovi historie hrozil doživotní zákaz startu v profesionálních soutěžích, své provinění nejprve odmítal. „V té zprávě francouzských novin není ani zrnko pravdy. Jsem pěkně naštvaný a s právníky už jsme začali celou věc vyšetřovat,“ tvrdil a hrozil žalobami nejen novinářům, ale i všem činovníkům, kteří se jen zmínili o podezřelých vzorcích vášnivého argentinského bouřliváka. Dopingoví odborníci jej ale usvědčili ze lži a následovala tvrdá odveta. O trestu pro argentinského tenistu rozhodoval 5. a 6. prosince nezávislý soudní tribunál v Londýně, který potvrdil, že Mezinárodní tenisová federace byla plně v právu, když Puertovi vyměřila nejvyšší trest v dosavadních dějinách světového tenisu. Všechny Puertovy výsledky na Roland Garros a následujících akcích byly anulovány, hráč navíc ztratil body do žebříčku a musí vrátit veškeré prize money, což činí bezmála 450 000 euro představujících asi 13 milionů korun za French Open a dalších 330 000 amerických dolarů ( zhruba 8 milionů korun) za další podniky včetně Turnaje mistrů.
Výbuch po finále
Mariano Puerta není rozhodně prvním hříšníkem v tenisové historii, který se musel zpovídat z podezření z dopingové aféry, ale jako prvnímu přednímu hráči mu bylo používání nedovolených podpůrných prostředků prokázáno opakovaně. Skandální na celé věci je i fakt, že se Argentinec trvale žijící v Buenos Aires dostal do podezření při finále jednoho z grandslamových turnajů. Sto osmdesát centimetrů měřící a osmasedmdesát kilogramů vážící Jihoameričan, jenž se dostal nejvýše na deváté místo žebříčku ATP a který si tenisem vydělal skoro tři milióny amerických dolarů vyhrál tři tituly ve dvouhře a stejný počet zaznamenal i jako deblista. „ Je to pro mě konec kariéry. Co je mi platné, že mě nedali doživotní trest, vždyť osm let bez profesionálního tenisu mě totálně zničilo profesionální sportovní život,“ říká Puerta a rozmýšlí, co bude dělat: „Soudit se asi nemá smysl, výsledky tribunálu v Londýně jsou téměř nezpochybnitelné. Mimochodem, právě zmíněný londýnský soud uznal nevinu kanadského rodáka hrajícího s britským pasem Grega Rusedského. I on čelil podezření z dopingu, ale nezávislý soud ho osvobodil. A právě Rusedski nedává Puertrovi příliš velké šance na návrat mezi tenisovou elitu: „Osm let je strašně dlouhá doba a pokud Puerta uvažuje střízlivě, musí zákonitě dospět k názoru, že už si profesionální tenis nezahraje. A navíc, výsledky londýnského tribunálu jsou ve světě uznávány jako nezpochybnitelné, jelikož v případě nejasností se spíše přikloní na stranu hráče!“ To tuší i Puerta: „Plánuji si už jinou, než tenisovou budoucnost.“ K samotnému případu se ale nechce vyjadřovat, což podle analytiků svědčí o jediném, že přeci jen ještě v koutku duše doufá, že by londýnský verdikt mohly změnit nějaké právní kličky.
Uvízla i nadějná Sesil?
Loňský Roland Garros byl vůbec pohromou pro dopingové hříšníky, podle již zmíněných vlivných francouzských novin totiž dopovala i talentovaná Bulharka Sesil Karatančevová. Šestnáctiletá hráčka, která na antukovém grandslamovém turnaji postoupila až do čtvrtfinále, neprošla podle zdrojů blízkých dopingové laboratoři kontrolou kvůli anabolickému steroidu nandrolonu. Podle deníku L’Equipe, který má blízko k pořadatelům francouzského grandslamového klání, měla Karatančevová pozitivní test po čtvrtfinálové prohře s Ruskou Jelenou Lichovcevovou. Pokud výsledek potvrdí i analýza vzorku B, hrozí nadějné hráčce, která se dostala ve svém neuvěřitelně mladém věku mezi čtyřicet nejlepších hráček světového žebříčku dvouletý trest. Během loňského Roland Garros byl doping zjištěn i u dalšího Argentince, deblisty Mariana Hooda. Ten se bránil tím, že látku finasterid, která je na seznamu zakázaných prostředků organizace ATP od předloňského listopadu, obsahuje lék, který již devět let užívá proti padání vlasů. To ale lékaři z dopingové laboratoře v Paříži označili za nesmysl. „Není náhodou, že podpůrné prostředky se používají v Argentině a rozvojových zemích, kde si mladí lidé mohou mnohdy jen díky sportu přijít k velkým penězům,“ komentoval situaci kolem dopingových kauz uznávaný trenér chorvatského původu, působící nyní převážně v Německu, Niki Pilič.
Další argentinští hříšníci
Argentinci vůbec hrají prim mezi dopingovými hříšníky. Důvod? „V naší zemi je spousta mladých hráčů, kteří touží po úspěchu,“ tvrdil kdysi Guillermo Caňas, jenž se také dostal do první světové desítky. A co loni následovalo? Byl potrestán dvouletým zákazem startu za doping! Osmadvacetiletý hráč měl pozitivní test loni v únoru na turnaji v Acapulku, kde mu kontrola v těle objevila zakázané diuretikum hydrochlorothiazid (HCT). Caňas naposledy hrál začátkem loňského června v německém Halle, pak se odhlásil z Wimbledonu. Tehdy poprvé v rozhovoru s argentinskými novináři přiznal, že ho ATP vyšetřuje kvůli dopingu. „Nebude to ale asi nic vážného,“ ujišťoval všudypřítomné muže od tisku, ale jen málokdo mu v tu chvíli věřil. Užití zakázané látky popíral marně. Vítěz šesti turnajů musel podle rozhodnutí ATP vrátit 276 070 amerických dolarů, které si od pozitivního testu na okruhu vydělal, přišel také o žebříčkové body. K tenisu se bude moci vrátit nejdříve 11. června 2007. Rodák z metropole Buenos Aires si věří: „Budu poctivě trénovat a vrátit na kurty se prostě musím, jelikož chci celému světu dokázat, že nejsem žádný darebák a za mými úspěchy rozhodně nestojí žádné medikamenty. A aby těch pohrom nebylo pro argentinský a pochopitelně i světový tenis málo, tak i další věhlasný reprezentant této jihoamerické země Guillermo Coria dostal stop na sedm měsíců kvůli použití nandrolonu!
Nevyznamenaný Karol Beck
Aféra s dopingem ovlivnila i finále loňského Davis Cupu a výraznou měrou vstoupila do politiky! Málokdo zapomene na loňský závěrečný souboj o salátovou mísu v Bratislavě, která chvílemi připomínala scénu z akčního filmu. Dominik Hrbatý se zvedá k odchodu uprostřed tiskové konference. Karol Beck drží „bobříka mlčení“. A kapitán Miloslav Mečíř? „Soustředím se na zápas,“ říká stroze. Přestože finále Davisova poháru táhne historickými superlativy, v centru pozornosti je hráč, který se na kurtu ani neobjevil – Karol Beck. Slovensko se těšilo na tenisový svátek. Jenže každý proměněný mečbol odvádí pozornost jiným směrem. „Co jste slyšeli, jste slyšeli jako spekulace. My jsme tým a nejsme tak hloupí, abychom vám to říkali. Jestli se budete ptát dál, budete dostávat stejné odpovědi,“ nechal se unést emocemi bratislavský rodák Dominik Hrbatý. Po sérii otázek na téma „Beck“ chtěl dokonce předčasně opustit tiskovou konferenci. Důvodem je kolotoč, který se roztočil kolem tehdy sedmapadesátého hráče světa. Zahraniční novináři, kteří nikdy s Karolem Beckem nemluvili, stojí o rozhovor s třiadvacetiletým hráčem. Jenže Beck mlčí! A překvapivě nehraje! Popírá fámy o dopingu, na kurt prý nenastoupil kvůli zranění kolena. „Opravdu kvůli zranění?“ ptají se žurnalisté. „Oficiální doktor oznámil dobu léčení na čtrnáct dnů,“ uvádí nehrající kapitán Mečíř. V jakémkoli jiném případě by diskuse byla u konce. Není důvod přeci nevěřit lékařskému vyjádření. Jenže v Bratislavě atmosféru rozviřuje fáma o údajné pozitivním A-vzorku slovenského tenisty ze semifinálového utkání Davis Cupu. Paradoxně proti „dopingem prolezlé“ Argentině! „Dokud není znám výsledek B-testu, nic se nezveřejňuje. Informovaný je pouze hráč,“ potvrdila tajemné zvěsti kolem celého případu mluvčí Mezinárodní tenisové federace Jane Fieldsová. Ale v zákulisí to vře! Možná i proto Karol Beck radši nic nekomentuje. Jakékoli spojení s dopingem rázně popřel. Přesto, když se slovenský prezident rozhodne vyznamenat slovenské daviscupové mužstvo, mezi oceněnými najednou jméno Karola Becka chybí!
Povolte doping?!
„Na současných turnajích se hraje o tak velké peníze, že stále to bude někoho lákat,“ tvrdí na téma používání podpůrných prostředků bývalá hvězda amerického tenisu Jimmy Connors a jeho reprezentační kolega z let minulých a velký oponent John McEnroe si zase myslí: „Na seznamu zakázaných preparátů je i řada léků, které se běžně používají. A já znám jen jediné řešení, jak vymýtit ze sportu dopingové aféry – povolte používání podpůrných prostředků! Kdo si chce ničit svoje zdraví, ať tak činí!“ Ve svém názoru není John ojedinělý, ale zastánci čistoty sportu a boje fair play jsou zásadně proti! „Jen aby se letos nevyskytlo tolik dopingových hříšníků jako loni, to by tenisu jistě neprospělo,“ přeje si Connors.