BIO

03.05.2011 16:47

Václav Prokůpek (40) se narodil v Rokycanech. Už během studia na devíti vysokých školách  začal publikovat a pracovat jako sportovní novinář v cyklistickém časopise Peloton, byl i sportovním redaktorem časopisu Stadión a zúčastnil se i populární Rallye Paříž – Dakar
Po absolvování studia přednášel mediální komunikaci, teorii masové komunikace jako sociální specifikum komunikace, PR a lobbing, otázky teorie médií, teorii masové komunikace, management mediálních institucí, marketing sportu a tělovýchovy, základy slovanských jazyků a ruský jazyk na státních i soukromých vysokých školách v ČR, SR, SRN a Maďarsku.

Byl šéfredaktorem časopisů Český Expres, Ekoefekt i kontroverzního deníku Špígl. Publikoval, či stále ještě publikuje v magazínech Koktejl, Tenis magazín, Tennis Arena, Golf, Golf Revue, Hlásí se Policie, Katolický týdeník, Naše rodina, Fakta a svědectví.

Působil jako scénárista v redakci publicistiky TV Nova, známý je zejména jako scénárista pořadu Tabu. Působil také jako komentátor sportovních přenosů na televizní stanici Public TV v pořadu Trefa. Byl šéfredaktorem soukromé sportovní agentury Czech tennis agency a pracoval také pro Svobodnou Evropu.
 
V neziskovém sektoru Václav Prokůpek pracoval jako mluvčí Hnutí za spravedlnost, které se jako občanské sdružení zaměřovalo na sporné případy v české justici. Vystoupil i na znovuobnovení procesu s Jiřím Kajínkem. „Nejen nad tímto případem visí řada otazníků,“ prohlásil tehdy Prokůpek a dodal: „Náš právní řád sice zaručuje presumpci neviny, ale bohužel mnohdy jen na papíře.“
 
Působil jako ekonomický i mediální poradce společnosti, která se ucházela o privatizaci Tatry Kopřivnice. Jeho vizí bylo zachovat v české automobilce plnou zaměstnanost a exportovat české vozy na perspektivní trhy v Ruské federaci, Číně, středním Východě a Jižní Americe. Zemanova vláda tehdy ale v ekonomickém tendru upřednostnila nabídku americké firmy, což vedlo k obrovské vlně propouštění.
 
V roce 1998 vyšla Václavu Prokůpkovi první kniha v nakladatelství Duel, kterou napsal společně s kolegou, scénáristou Eduardem Svítivým, a nesla název „A teď už jen vyhrát ten Wimbledon…“ Necenzurovaně popisovala kariéru naší wimbledonské vítězky Jany Novotné. V nakladatelství Petit vyšla už samostatná autorská kniha Václava Prokůpka o zákulisí a historii tělovýchovy „Tabu českého sportu“.
 
Dvakrát po sobě byl Prokůpek zvolen do Akademického senátu ZČU v Plzni a jako první vystoupil z kritikou toho, co se děje na tamější právnické fakultě. „Bohužel se obávám, že nakonec bude celá aféra zametena pod koberec,“ řekl Prokůpek o aféře s nespravedlivým udělováním akademických titulů.
 
Václav Prokůpek ovládá osm světových jazyků, živí se jako sportovní manažer a trenér,  vysokoškolský pedagog – konzultant, jako sportovní novinář, publikuje v našich i zahraničních sportovních médiích. Působí také jako spisovatel literatury faktu, publicista zabývající se historií a ekonomií. 
 

Václav Prokůpek je českým mluvčím mezinárodního spolku Domowina zastřešující práva slovanských národů, je odpůrcem uznání Kosova, jelikož podle něj tento státní útvar vznikl na úkor našich odvěkých spojenců – Srbů a z iniciativy teroristické UCK. Tři předkové Václava Prokůpka byli pro svoje přesvědčení vězněni několik let totalitním komunistickým režimem – legionář gen. Václav Prokůpek dokonce v komunistickém koncentračním táboře zahynul, spisovatel Václav Prokůpek a katolický kněz Jan Ludín sice mučení přežili, ale s vážnými zdravotními následky.
 
Nejen z tohoto důvodu spolupracuje Václav Prokůpek se Slovenským legionářským sdružením v Bratislavě a je hluboce věřící. Mezi jeho historické hrdiny patří Milan Rastislav Štefánik, o němž mimo jiné psal diplomovou práci, Jan Hus a Jan Žižka. „Právě na postavě Jana Žižky je vidět, jak současná vládní garnitura překrucuje naše dějiny. Často bývá tento slavný válečník označován za lapku. Už méně se ale o něm dozvíme, jak statečně bojoval za suverenitu tehdejšího Českého království, že mu Rožumberkové vyvraždili celou rodinu a nebýt jeho hrdinství, možná by se dnes ani nezachovala česká státnost.“

Letos byl Václav Prokůpek zvolen předsedou nevládní neziskové organizace Freedom House, což je organizace, která vznikla z iniciativy amerického prezidenta Roosevelta v roce 1941 jako organizace monitorující porušování a zneužívání svobody slova a dodržování lidských práv (více na freedomhouse.netstranky.cz), je také krajským koordinátorem protivládní Občanské iniciativy Čas na změnu (více na cas-na-zmenu.webnode.cz).
 

Mezi koníčky Václava Prokůpka patří historie, vysokohorská turistika, dříve hrál profesionálně lední hokej ( zejména Dukla Jihlava) volejbal (Sokol Mirošov) a florbal (CSKA Moskva), amatérsky fotbal (Čechie Příkosice a Jamajka Číčov), nyní se aktivně věnuje šachům, na šedesáti čtyřech polích hraje druhou ligu v České republice za šachový klub Spartak Ústí nad Labem. V roce 2003 vyhrál ve své kategorii velmi dobře obsazený šachový velmistrovský turnaj Dresdner Open, roku 2011 skončil dvanáctý ve své kategorii na 11. mistrovství světa v šachu federace IPCA v Piešťanech.
 
Václav Prokůpek je ochráncem zvířat a přiznává, že má nesmírně rozmazleného pejska Toníčka, kterého si vzal z útulku.