Bankrot Řecka v přímém přenosu? Nikoliv, krach Evropské unie!

11.07.2015 11:41

Čtenář řady českým médií musí nutně dospět k závěru, že Řecko páchá ekonomickou sebevraždu, jelikož nechce splácet svoje dluhy. A obecně vzato, ten kdo neplní svoje závazky je neseriózním partnerem, se kterým není možné počítat. Proč se tedy zejména Německo snaží doslova vnutit výměnou za jakési „velmi pofiderní“ reformy řecké levicově-nacionální vlády další půjčku Řecku. A to přesto, že současná vláda Řecka půjčku paradoxně chce bez toho, aby splatila alespoň část svých sluhů a povedlo se jí svou legitimitu potvrdit i referendem, které předtím vehementně odmítala. Důvod je nasnadě, Řecku vedenému levicovou vládou vůbec nejde o zachování státu v eurozóně, kam se stejně dostalo podvodem, když při vstupu do zóny států platících eurem zfalšovalo řadu velmi důležitých statistických údajů, ale jde mu o to jít jakousi třetí cestou mimo oficiální proud EU. Zatímco Německu jako stavebnímu pilíři Evropské unie jde o zachování linie politického programu eurozóny a tím i celé EU.

Na to, abychom pochopili, že současné Řecko raději přijme bankrot, začne tisknout drachmy a následně bude kontrolovat vývoj jakéhosi modelu socialistické, státem kontrolované ekonomiky, je potřeba se podívat, kdo současným Řekům vládne. Koalici tvoří strana SYRIZA a Nezávislí Řekové. SYRIZA je marxistická strana, která vznikla odtržením od Komunistické strany Řecka v roce 1968 na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Nejsou to Stalinisté, ale pořád jsou to Marxisté zvyklí na centrální plánování, silnou roli státu a nepochybně budou chtít dohlížet nade vším, co je řecké! Navíc to slíbili voličům, a tak minimálně oddalováním reforem třeba o dva roky hrají i o čas. V tomto smyslu se také shodují s Nezávislými Řeky, kteří jsou silně izolovanou nacionalistickou formací a daleko více, než k demokracii se hlásí k silnému národnímu státu.

Existuje tedy mylná domněnka, že bankrot ublíží v první řadě Řecku. Ale to je ten největší omyl, bankrot bude pro Řecko znamenat, že z dluhů prakticky nezaplatí nic, což se v první řadě dotkne věřitelů, kterými je kromě Mezinárodního měnového fondu hlavně Evropská centrální banka, a tedy jsou to ostatní státy Evropské unie. Kredit Řecka sice poklesne, ale ten už je nyní na bodu nula a navíc všem musí být jasné, že všechny své dluhy Řecko nesplatí ani omylem. Ale vedení současného Řecka jde především o to, aby na svém národním území levicově-nacionalistická vláda posílila a hlavně mohla experimentovat s modelem socialistického státu, tedy jakousi třetí cestou světové ekonomiky, což ostatně už zkoušeli i českoslovenští komunisté v roce 1968. Je to asi model utopistický, nicméně může nějakou dobu Řekům vydržet, tím spíše, že Řecko má v ruce velký trumf v podobě přívalu uprchlíků na jeho území a případné vystoupení Řecka z eurozóny a potažmo Evropské unie by mohlo způsobit, že by se z jeho území doslova valily davy uprchlíků do ostatních zemí EU.

Případný bankrot Řecka tedy ani není tak strašákem pro Řecko samotné, ale především pro Evropskou unii. To si uvědomuje i německá premiérka a již vzkázala, že odchod Řecka z eurozóny se může jevit jako konec celé Evropské unie. To už ani nemluvě o symbolickém významu Řecka a jeho tradic pro politiku EU. I proto se zejména Německo snaží doslova nadbíhat řecké vládě a nabízet kompromisy, které už nemají nic společného s důchodovou a zásadní fiskální ekonomickou reformou řecké ekonomiky. Řecká vláda rozehrála na evropské šachovnici nebezpečnou hru, doslova se nechá hýčkat nabídkami co dostane za to, že zůstane v eurozóně. A když přijde bankrot, nebude to zase až tak bolet Řecko samotné, jako Evropskou unii. Ostatně, každý jen trochu rozumný ekonom vám řekne, že Řecko vlastně už dávno zbankrotovalo, jelikož není a dlouhodobě nebude moci splácet své závazky, nyní jde jen o to, zda se s ním sveze i celá eurozóna….


Celá tato šachová partie mezinárodních politických hráčů totiž znamená jediné, pro Řecko „maximálně“ bankrot, ale pro Evropskou unii krach se vším všudy!
 

Václav Prokůpek